Akné a strava

V dnešní době zdravého životního stylu všichni víme, že tak jako nevhodnou stravou můžeme způsobit, že naše tělo nebude vypadat právě půvabně, tak zdravou stravou se umíme dopracovat k vysněné postavě. Co ale v případě akné? Má skladba naší stravy vliv na naši pleť a tvorbu akné? Ano, akné a strava spolu souvisí.

 

Čokoláda a akné

 

Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že pokud trpíte tímto problémem, měli byste z vašeho jídelníčku rozhodně vyloučit čokoládu a sladkosti, které obsahují vysoké množství rafinovaného cukru, který, přiznejme si, nemá příliš blahodárný vliv na naše tělo jako celek, netýká se to jen naší pokožky. Po mnoha výzkumech se však dospělo k tomu, že nelze se 100% jistotou říci, že čokoláda má nepříznivý vliv na akné u každého jedince. Základním pravidlem je, že každý člověk by měl individuálně sledovat, který druh stravy mu způsobuje zhoršení a který naopak zlepšení pleti. Pokud máte pocit, že právě čokoláda nemá žádný vliv na tvorbu vyrážek, není důvod, proč si ji nedopřát. I v tomto případě však platí staré známé – všeho moc škodí – takže samozřejmě to netřeba přehánět. Další zásadou je, že určitě neuděláte špatně, pokud se vzdáte těžkých a kořeněných jídel, která jsou těžko stravitelná. Nemá to určitě dobrý vliv jak na vaši pleť, tak na váš cholesterol, takže kořeněná jídla a uzeniny byste měli vyčlenit úplně.

 

Diety a akné

 

Co se týče diet, žádná drastická dieta není v tomto případě prospěšná. Kromě toho, že vaše pleť by se po takové dietě mohla rapidně zhoršit, může vám to způsobit i řadu dalších problémů, např. vypadávání vlasů, nespavost nebo naopak celodenní únavu, a vaše pokožka bude celkově vypadat jako zbavená energie. Úprava stravy je ale samozřejmě vhodná. Jak je již zmíněno výše, mastná jídla nejsou prospěšná, proto je třeba je vyloučit. Soustředit byste se měli zejména na zásaditost vaší stravy, a tedy konzumovat zejména ovoce a zeleninu, pít dostatek tekutin, ne však slazených nápojů. Pozor, u někoho však může určitý druh zeleniny (např. rajčata) způsobovat zhoršení pleti. Nejprve je to však třeba odpozorovat, v případě pokud se vám to potvrdí, tento druh zeleniny vylučte. Důležitý je samozřejmě pitný režim a to v podobě 2 litrů tekutin denně v malých množstvích a pravidelně, aby nebyly ledviny příliš a nárazově zatěžovány. Zapamatujte si, že voda je podstatnou složkou naší pleti, a pokud jí budete přijímat nedostatek, vaše pleť vám to rozhodně dá vědět!

 

Kromě stravy je samozřejmě vhodné zcela vyloučit kouření a alkohol. Škodliviny, které těmito zlozvyky přijímáme do těla, naší pleti rozhodně neprospívají, obzvláště pokud je pleť problematická.