Akné u malých dětí

Je všeobecně známo, že akné není jen problémem mladých lidí v pubertě, ale stále více zasahuje i starší lidi a v neposlední řadě i děti. Akné u dětí je nepříjemným „zpestřením“ dětství a je vhodné tento problém okamžitě řešit.

Malé červené hrbolky nebo pupínky se mohou objevit na pokožce malých dětí. Často to bývají místa citlivá na dotek a kůže je v postižených místech červeno-hnědá. Ve většině případů je to dočasné kožní onemocnění a zmizí i bez léčby. Odborníci přesně neidentifikovali, proč se akné objevuje i u malých dětí.

Dětská akné se nejčastěji rozvine na obličeji nebo na zádech. Akné u dětí může trvat pár týdnů, ale může se stát, že bude přetrvávat i pár měsíců. Pokožka dítěte je velmi citlivá, proto nepoužívejte žádné chemické prostředky na ošetření a využívejte přírodní medicínu. Silné prostředky by mohly akné ještě zhoršit a kůži více podráždit.

Abychom zabránili vzniku akné nebo možnému rozšíření této kožní nemoci, je důležité, aby dětská pokožka byla udržována. Je třeba denně umýt dětský obličej teplou vodou. Doporučuje se dětské mýdlo, neboť je nejjemnější. Zásady prevence jsou stále stejné, čili nemačkejte, násilím nedrhněte zasažená místa pokožky, ani nepoužívejte chemii na dětskou akné. Trpělivost v tomto období hraje velkou roli. Jak již bylo zmíněno, dětská akné většinou po pár týdnech zmizí bez nějaké závažné léčby.

Pokud máte o své dítě obavy, poraďte se s dětským lékařem nebo pediatrem. Během dětství se může vyskytnout množství kožních onemocnění, přičemž to nemusí být právě akné, a proto při návštěvě lékaře je nejvhodnější doba se zeptat na problémy, které by mohly u dítěte vzniknout. Někdy stačí alergická reakce a vyrážky se objeví. Lékař předepíše léky s jemným účinkem jedině tehdy, pokud nic jiného na akné nezabírá. Nejlepší je u dítěte zjistit nejprve alergeny, abychom se vyhnuli nesprávné léčbě. Kromě akné se u dětí často vyskytuje ekzém.