Akné u mužů

Akné u mužů se mírně odlišuje od akné, s níž se trápí ženy. Muži nemívají akné způsobenou hormonální nerovnováhou – tato akné se u nich objevuje jen v období dospívání přibližně do 20. roku života. Jejich pokožka je hrubší a produkuje téměř 2krát víc mazu. U mužů je riziko vzniku akné o 50 % nižší než u žen.

Co všechno způsobuje akné u mužů

Špatná technika holení, druh žiletky či holicího gelu/pěny má za následek mechanické narušení pokožky, které se projevuje malými rankami, záněty a vznikem akné. Zaměřte se na složení holicí pěny, možná vaši pokožku irituje některá z chemických složek. Používejte kvalitní žiletky s vyšším počtem řad žiletek nebo elektrický holicí strojek. Nepodceňujte používání produktů po holení, které vaši pokožku uklidní a léčí malá, často neviditelná poranění.

Péči o pleť by neměli podceňovat ani muži. Pokud je vaše pokožka suchá, nezapomínejte používat denní krém. Pokud je mastná, je nutné pokožku také hydratovat, je to mýtus, že mastnější pokožka nepotřebuje krém. Krém a přirozená mastnota pokožky se nijak nevylučují, krém určený na mastnou pokožku vaši akné nijak nezhorší. Právě naopak. Pouze kosmetika však nemusí stát za vaší akné, akné u mužů často vychází zevnitř.

Za problémy s pletí se může skrývat také zdravotní problém – urologické problémy, zubní kaz, ale i nepříjemný helicobacter. Nepodceňujte tento skrytý příznak onemocnění. Pravidelně absolvujte preventivní prohlídky u lékaře, abyste se ujistili, zda vaši akné nezpůsobuje nějaký problém v organismu. Vyhnete se tak nesprávnému a neúčinnému léčení vaší pleti.

Príčiny akné u mužů

Muži nemívají akné způsobenou hormonální nerovnováhou

Správná životospráva je nesmírně důležitá pro zmírnění akné. Pokud konzumuje příliš mastná jídla, přijímáte mnoho kalorií, nepijete dostatek tekutin a zdravý pohyb vám nic neříká, váš problém může začínat přesně tady. Zkuste na několik týdnů zavést zdravou dietu, cvičit a sledujte, jestli vaše akné ustupuje. Pokud ne, hledejte další příčinu. Správnou životosprávu však dodržujte nadále!

Užívání anabolických steroidů je také jedním z důvodů vzniku akné. Nejen byla zjištěná souvislost se vznikem akné, ale také s jejím rozšířením na celé tělo. Léčba takto vzniklé akné je někdy velmi obtížná.