Antibiotika a akné

Lidé, kteří trpí kožními onemocněními, chodí nejčastěji po rady k odborníkům. Akné v mírnější formě nezpůsobuje tolik problémů jako těžší forma akné. Při lehčí formě akné pomáhá i jednoduchá domácí medicína a výživové doplňky. Také pomáhají i různé pleťové masky a každodenní péče o pleť. Při nejtěžších formách akné to už není tak jednoduché.

Odborní lékaři a dermatologové se setkávají s různými případy akné a také s různými typy pokožky u lidí. Nejjednodušší vyléčíme akné ve formě bílých či černých teček, které se objeví na pokožce. Horší je to již při podrážděné pokožce a hnisajících vyrážkách. Nejednou se stane, že klasické způsoby léčby nefungují a na řadu nastupují antibiotika.

Antibiotika přímo ovlivňují zánět, čímž ho snižují a čistí ucpané póry. Zmírňují podrážděnou a zarudlou pokožku. Při koupi antibiotik předepsaných odborným lékařem je důležité přečíst si příbalový leták. Viz také v jakém čase se mají tablety brát. Zda se předepsané léky na akné berou před jídlem, mezi nebo po jídle je uvedeno u každých lécích a také lékárníci vám poradí. Pokud jste těhotná nebo berete antikoncepci je vhodné se poradit o tom s vaším gynekologem. On může předepsat hormonální léčbu, která zmírní akné.

Děti by se měli vyhýbat antibiotikům při léčení akné a hledat alternativní způsoby léčby. Při braní takových antibiotik mohou nastat i vedlejší účinky, které jsou také vyjmenovány na příbalovém letáku v krabičce. Pokud se projeví známky některého vedlejšího účinku, je třeba čím dříve to konzultovat se svým lékařem. Ten bude vědět nejlépe jak dále postupovat a předepíše jiné léky nebo nasadí jinou formu léčby. Léky je vhodné zapít sklenicí vody. Nezapíjejte antibiotika mlékem, protože mléko ovlivňuje působení a dejte si pozor i na některé druhy jídel zejména v době, kdy léky berete.