Jak se přestat škrábat na tváři

Akné je nepříjemný stav kůže, s nímž mnozí lidé bojují během dospívání, ale i později. Jedním z nejhorších zlozvyků, který můžete mít při boji s akné, je dotýkání se vaší tváře nebo hůře –vymačkávání vyrážek. Za špatný stav pleti si potom můžeme častokrát sami. Oleje, které se nacházejí na vašich rukách, jsou velmi odlišné od těch na vaší tváři. Mohou zhoršit vaše problémy s kůží, přestože jste si umyli ruce. Tady je několik tipů, jak docílit krásnou pleť bez strupů a jizviček.

 

Informujte se

 

Podívejte se na stránky, které se věnují problematice akné a jizvám. Naše stránka Proti-akne.sk je vynikajícím zdrojem informací problematiky akné a způsobů léčby. Většina typů akné nezpůsobí jizvy, pokud zůstane nedotknuté. Ty jsou většinou výsledkem vymačkávání, škrábání a dráždění pokožky. Do Google vyhledávače si zadejte „jizvy po akné“, abyste viděli, čeho se chcete rozhodně vyvarovat.

 

Zjistěte, kdy nejvíc „rýpete“

 

Škrábete se v bezvědomí – škrábete se při používání počítače, čtení knihy nebo sledování televize. Jde o velmi nebezpečný typ, protože si často neuvědomujete, že to děláte.

Zrcadlo v koupelně – jdete si do koupelny po pilník a najednou strávíte patnáct minut před zrcadlem vymačkáváním vyrážek a vředů. Nejlépe těsně před tím, když se chystáte na nějaké setkání.

Z volné chvíle – škrábete se, když čekáte na autobus, když telefonujete nebo když stojíte v koloně.

Když jste zjistili, co nejvíc charakterizuje váš zlozvyk, můžete se rozhodnout, které tipy a metody budou pro vás nejvíce účinné. Mějte ruce zaneprázdněné. Při čekání na autobus si hrajte s perem nebo vložte ruce do kapes. V koupelně si na zrcadlo nalepte papírky s textem „NETLAČ JE“. To samé můžete nalepit na ovladač, počítač, televizor, prostě všude tam, kde je pravděpodobné, že si vyrážky začnete vymačkávat.

 

Jak přestat škrábat akné

 

Noste rukavice

 

Možná to zní hloupě, ale díky rukavicím omezíte možnost škrábání si tváře. Pokud vám to přijde příliš uhozené, zkuste leukoplast na prsty. Je to o něco diskrétnější a také to omezí vymačkávání vyrážek.

 

Oslovte přátele

 

V boji vám mohou pomoci i přátelé a rodina. Požádejte je, aby vás jemně pokárali, když si všimnou, že jste se dotýkali tváře.

 

Nevzdávejte se

 

Tento boj nebudete moci vyhrát za jednu noc, jde o dlouhodobý proces. Tak, jako je tomu i při jiných zlozvycích, i při (ne)vymačkávání vyrážek je důležitá vůle a disciplinovanost.

 

Udržujte ruce čisté

 

Ujistěte se, že vaše ruce jsou vždy čisté a nehty ostříhané. Většina bakterií se nachází právě na vašich rukách. Jde o jedno z nejšpinavějších míst lidského těla. Pro jistotu noste stále u sebe antibakteriální přípravek, pokud by ve vašem dosahu nebylo mýdlo.

 

Mějte ruce pod kontrolou

 

Když právě přecházíte mezi místy, vložte ruce do kapes. Když sedíte na židli za stolem, položte si ruce před sebe nebo do klína, popřípadě si je vložte pod stehna. Může to znít hloupě, ale pomáhá to při prevenci dotýkat se své tváře. Hodí se to při posezení v baru s přáteli nebo na pracovním pohovoru.

V účinné léčbě vám pomohou také produkty značky Cougar® s hlemýždím slizem, které jsou bezkonkurenční při boji s akné.