Mýty o akné

  1. Make-up ucpává póry

Make-up je v podstatě jen jemný krém obsahující barevný pigment. Póry neucpává. Zaměřte se na kvalitu, příp. si udělejte průzkum v lékárnách ve vašem okolí, které nabízejí podkladový make-up s léčivými účinky obsahující látky pro boj s akné. Pod make-up aplikujte tenkou vrstvu hydratačního krému a naneste jej v přiměřeném množství.

  1. Akné se co nejdříve zbavit

Typické pro akné jsou tzv. komedony. Jsou to klasické uhry, resp. černé body. Jejich intenzita může být různá a jejich nárůst se nedá odhadnout. V každé fázi je však nejdůležitější pravidelné čištění a hydratování pleti. Vytlačování nechte na odborníka, jinak si můžete více uškodit než pomoci – komedon se může zanítit a zhoršit akné.

  1. Akné postihuje především teenagery

Akné je rozšířenou chorobou převážně u dospívající generace. Není to však pravidlem. Mnoho lidí trápí akné i v dospělosti. Na její výskyt působí mnoho faktorů i v dospělém věku – stres, okolní prostředí apod.

  1. Akné postihuje především dívky

Akné se objevuje stejně u chlapců jako u dívek. U chlapců se dokonce objevují vážnější formy akné.

  1. Alkohol a časté mytí zbavují pleť akné

S alkoholem v přípravcích na čištění akné to netřeba přehánět. Dostačující je i jeho malé množství v pleťové vodě. Prudké odmašťování a mytí pokožku vysušuje a povzbuzuje činnost mazových žláz.

  1. Akné po sobě zanechává jizvy

Pokud netrpíte vážnou formou akné, můžete jizvám předejít. Nevymačkávejte si vyrážky sami, přenechejte to odborníkovi.

  1. Hormonální antikoncepce = lék na akné

U mnoha žen má hormonální antikoncepce léčivý účinek na akné. Nebývá to však pravidlem. Pokud plánujete užívat antikoncepci jen kvůli akné, raději si to dvakrát promyslete. Výsledek totiž není zaručen a svůj organismus zatížíte umělými hormony.

  1. Slunce léčí akné

Nikdy nebylo potvrzeno, že sluneční záření zlepšuje akné. Naopak nadměrné vystavování se slunci urychluje stárnutí, napomáhá tvorbě vrásek, zvyšuje riziko rakoviny kůže. Přesvědčte se, zda léky, které používáte na boj proti akné, nezpůsobují zvýšenou citlivost na UV záření.