Nedostatek vitamínů a akné

Tři vitamíny, které nesmějí ve vaší stravě chybět

 

Už bylo několikrát zmiňované, že akné je problémem každého člověka a nejen mladých lidí. U žen se vyskytuje častěji kvůli hormonální nerovnováze. Podráždění kůže není u každého rovnoměrné a zasahuje v různé síle. Při těžší formě zasahují antibiotika, benzoylperoxid a různé léky na akné, jejichž hlavní složkou bývá vitamín A. Při těch lehčích formách se používají vitaminové doplňky a přírodní léčba.

Při nedostatku vitamínu A se akné může objevit. Vždy se poraďte s lékařem, jak postupovat při této léčbě. Platí to zejména u žen v případě těhotenství. Chcete-li použít výživové nebo jiné minerální doplňky, dávejte pozor na složení. Nevýhodou výživových doplňků je zejména to, že při nadměrném užití způsobí více škody než užitku. Nejvhodnější možností, jak doplnit vitamín A, je především strava. Výživové doplňky sice obsahují potřebné vitamíny, ale není to totéž jako vitamín A obsažený v jídle. Tento vitamín se vyskytuje v ovoci, zelenině, ale také v živočišných zdrojích, jako jsou vejce, rybí olej nebo hovězí a kuřecí maso. Taktéž se nachází i v mléčných výrobcích. Při nadbytku vitamínu se přijaté látky usazují v tukových buňkách a ucpávají póry, což může být příčinou vzniku akné.

Zinek patří mezi minerály, které mohou při akné pomoci. Chrání před záněty i bakteriemi a snižuje produkci mazu na pokožce. Už malé množství zinku, denně se doporučuje dávka do 30 mg, pomáhá při léčbě. Ve vysoké míře je zinek škodlivý a vede k nedostatku mědi.

Ve studii akné bylo prokázáno, že lidé, kteří trpí tímto kožním onemocněním, jsou ovlivněni nedostatkem těchto vitamínů. Chybí jim právě vitamíny jako vitamín A, E a zinek. Existují různé doplňky s vitamínem E, ale nejvhodnější variantou je jídlo s obsahem obilovin, ryby, zelená listová zelenina nebo vajíčka. Vitamíny nejenže podporují léčbu akné, ale jsou obecně potřebné pro zdravý růst a vývoj.