Některé druhy předepsaných léků na akné

Když už domácí léčba ani přírodní produkty nezabírají, na řadu přicházejí antibiotika a různé léky na předpis, aby léčba akné byla účinná. Léky na akné jsou často prodejní pouze na předpis. Bez předpisu v lékárně dostaneme hlavně různé mastičky a krémy, které nejsou tak účinné jako předepsané léky.

Odborníci předepíší léky zejména tehdy, jde-li o těžkou formu kožního onemocnění. Tato léčba je často účinná, ale zároveň působí agresivně na organismus, protože může mít i neblahé vedlejší účinky. Nejznámější léky na předpis jsou na bázi isotretinoínu, tetracyklinu nebo se předepíše hormonální terapie.

Při hormonální terapii lékař zváží, jaká by byla pro vás nejvhodnější alternativa. Pokud akné způsobí právě hormonální nerovnováha, je to účinná léčba, která vaši pokožku viditelně zlepší a zároveň vás ochrání i před těhotenstvím.

Mezi isotretinoínové léky patří isotretinoin Actavis, CURACNÉ, Roaccutane nebo Aknenormin. Léčba pomocí těchto léků není až taková běžná, protože jsou to silné léky a léčba je sledována odborníky. Během užívání léků není možné darovat krev. Lékař sleduje krevní obraz, cukr i jaterní testy, zda vše je v normě a zda se u pacienta nevyskytují vedlejší účinky.

Mezi tetracyklinová antibiotika patří například Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal nebo Lymesal. Předepsané léky na bázi tetracyklinu výrazně pomohou obnovit pokožku. Některých však trápí vedlejší účinky. Tyto léky se užívají delší dobu. Trvá to i několik měsíců, ale po vysazení se akné opět může vrátit. Pozor by si měli dát těhotné ženy a děti, pro které není taková léčba vhodná.

Při všech lécích je důležité číst příbalový leták. Pokud se při použití předepsaného léku projeví některé z nežádoucích účinků, přestaňte tyto léky brát a seznamte o tom svého lékaře. On navrhne jak řešit tuto situaci. Vždy postupujte podle pokynů lékaře a neměňte stanovené dávky ani nekombinujte s jinými léky.