Saunování s akné

Saunování je od nepaměti jednou z nejoblíbenějších forem relaxu a péče o pokožku. Sauna k nám přišla z Finska, kde byla dostupná v každé vesnici. Patřila tak k běžným činnostem, při nichž se setkávala celá rodina nebo kamarádi. Blahodárně působí na uvolnění svalů a pokožky. Nemluvě o účinném boji proti stresu. Jaký má však sauna účinek na akné? Je pro vás vhodná, nebo si můžete uškodit?

Dermatologové se v názorech na saunování s akné různí. Na jedné straně horký vzduch roztahuje póry a prokrvuje kůži, což jsou pro léčbu akné pozitivní předpoklady. Pokožka se tak může hloubkově pročistit. Na druhé straně jsou však roztažené póry náchylnější k zanesení nečistot. Pokud jde o silnou a rozsáhlou formu akné, která se netýká jen tváře, návštěva sauny se nedoporučuje. I když to není nakažlivé, platí pravidlo, že osoby se záněty kůže by neměly z hygienických důvodů navštěvovat veřejné sauny. O tom, jestli je pro vás sauna vhodná, byste se měli poradit s vaším kožním lékařem.

 

Roztažené póry

 

Před použitím finské sauny byste se měli umýt a osprchovat. Délku pobytu v horkém vzduchu zvolte podle toho, jak vám to bude příjemné. Vysoké teploty, prostřednictvím potu, vyplavují z těla toxické látky. Také zbavují pleť bakterií, které stojí za vznikem akné. První kolo saunování ukončete vlažnou až zimní sprchou. Pokud se na to budete cítit, můžete si „zchladit hlavu“ v bazénku s ledovou vodou. Díky ní se pokožka prokrví, a tak může lépe bránit proti vzniku dalšího akné. Před každým dalším nástupem do sauny je vhodné absolvovat krátkou masáž. Celou proceduru byste měli zopakovat aspoň třikrát.

Po skončení nezapomeňte tělo doplnit ztracenými tekutinami a vitamínem C, nejlépe do půl hodiny. Určitě neužívejte alkohol, ten celý účinek saunování zruší.

 

Sauna a akné

 

Léčivé světlo proti akné

 

Účinnou alternativou může být i tzv. infrasauna. Díky působení infračerveného terapeutického světla dochází k urychlení hojení ran a zánětů. Paprsky dokážou proniknout pod povrch pokožky od 4 mm až do 4 cm. Podporují prokrvení pokožky, zbavují ji nečistot a hloubkově čistí. Likvidují také viry a bakterie, které stojí za vznikem infekce. Pokožka je tak měkká, jemná a hebká. Teploty v klasické sauně se pohybují kolem 95 °C, v infrasauně přibližně 50 °C. Pokud se vám nechce nikam chodit, můžete zkusit i napařování tváře v pohodlí svého domova. Dbejte však na to, že před procedurou musí být pleť dokonale vyčištěná, abyste si nezanesli póry.

To, zda sauna pomůže zlepšit stav vašeho akné, je individuální záležitost. Někomu může uškodit, jinému pleť vylepšit. Pokud však dlouhodobě bojujete s akné a výsledky se neukázaly, za vyzkoušení nic nedáte. Poslouchejte svůj organismus, sledujte změny na těle a najděte svůj způsob léčby, který vám nejvíc vyhovuje.