Vznik akné ze stresu

Stres je už v dnešní době běžnou součástí každodenního života. Ale položme si ruku na srdce – kolikrát se stresovým situacím zbytečně vystavujete sami? Řešení problémů jiných lidí, odkládání věcí na poslední chvíli… a takto bychom mohli pokračovat. To má vliv na stav akné, které si často způsobujeme sami.

 

Nepodceňujte stres

 

Stres ve své podstatě není až tak špatný a má svoje opodstatnění. Jde o fyzickou reakci, kterou tělo reaguje na nečekané a vypjaté situace. V danou chvíli se spustí řada chemických reakcí a hormonů, které mají odeslat informaci o zatěžující situaci do důležitých orgánů. Tělo se dostává do pohotovostního režimu. Adrenalin, který stres bezprostředně provází, zvýší tep srdce a krevní tlak. Stresový hormon – kortizol – zvýší hladinu cukru v krvi, aby měly svaly dostatek energie na zvládnutí zátěže. V minulosti se naši předkové vystavovali takovým situacím nanejvýš při lovu jídla, útěku nebo v boji. Dnes je však stres součástí každodenního života a může vyústit do psychických poruch, které vrcholí vyhořením. Frustrace v práci, nepříznivé podmínky ve škole, problémy v příbuzenských nebo partnerských vztazích, příliš vysoká zátěž v osobním životě – to všechno přímo ovlivňuje vaše fyzické a psychické zdraví a odráží se na vaší pleti.

Akné je onemocnění, na které má vliv hormonální nerovnováha, do které se organismus dostává i pod vlivem stresu. Souvislost mezi stresem a akné nebyla nikdy oficiálně potvrzená. Existují však studie, které prokázaly značné zhoršení stavu pleti během zkouškového období na vysokých školách. Na druhé straně se pleť výrazně zlepšila během letních prázdnin, kdy studenti odpočívají. Kvůli stresu si někteří lidé začnou vyrážky vymačkávat, dotýkat se tváře nebo si ji rovnou škrábat. Tím si rozšiřují bakterie na tváři, vznikají záněty a způsobují výrazné zhoršení stavu akné.

 

Akné ze stresu

 

Cvičte a zdravě jezte

 

Snadno se radí – nebuďte ve stresu, vyhýbejte se stresovým situacím a ubraňte se tak vzniku akné. Zkuste ho však co nejvíc eliminovat a najděte si vždy čas na svůj osobní relax. Existuje množství relaxačních technik jako autogenní trénink, meditace, masáž nebo jóga. Ty vám pomohou uvolnit tělo a odbřemenit mysl od zbytečných myšlenek. Pomůže i obyčejná procházka nebo čtení knihy. Nezapomínejte na dostatek spánku.

Ne pro každého je meditace dostatečně „záživná“. Pro akčnější typy je vhodné cvičení. Běh, cyklistika, tenis, box, spinning, jumping – prostě cokoliv, kdy vypotíte ze sebe co nejvíc stresu a škodlivých látek. Odměnou vám bude vysoké množství endorfinů, z nichž budete mít lepší náladu a čistější hlavu. Jako bonus přibude pěkná postava, která zvýší vaše sebevědomí.

Zdravý životní styl v podobě stravy plné ovoce a zeleniny vám výrazně dopomůže k překonání stresu. Doplňujte vitamíny a minerály. Ke správnému fungování nervové soustavy napomáhá hořčík, např. ve formě šumivé tablety. Vyhýbejte se alkoholu, cigaretám, kávě a pijte raději víc vody. Ta odplavuje z těla škodlivé toxiny a napomáhá ke správnému fungování metabolismu.