Kožní lékař a akné

Každý člověk prosazuje jinou léčbu, ať už jde o obyčejnou chřipku nebo o závažné kožní onemocnění. Někteří lidé se výhradně léčí pomocí domácí medicíny při jakémkoliv onemocnění, jiní zas nechtějí riskovat a svěří se do rukou odborníkům. To platí i při léčbě kožních problémů a především akné.

Když se už tedy rozhodnete navštívit kožního lékaře nebo dermatologa, tak se připravte, že se vás bude ptát několik otázek. Nejprve se zeptá, proč jste za ním přišli. Pokud vás trápí vyrážky, tak se zeptá, zda se v rodině nevyskytovalo nebo nevyskytuje kožní onemocnění nebo akné. Podívá se na celé tělo, aby viděl, jakou rozsáhlou část dané kožní onemocnění zasáhlo. Důležité je také vědět, kdy se vyrážky nebo podrážděná pokožka začala projevovat a zda se nějaké choroba nevyskytovala již v minulosti.

Stravovací návyky i životní styl ovlivňuje tvorbu akné. Určitě se odborník zeptá na to, zda jste kuřákům. U kuřáků je výskyt akné častější z důvodu škodlivých látek obsažených v cigaretách, které mohou nezdravě působit na pleť. Každý lékař při jakýchkoli zdravotních problémech se ptá na zdravotní stav a také na léky, které člověk pravidelně užívá. Dalším faktorem je i prostředí, ve kterém pracujete nebo se vzděláváte. Pleť může být vlivem prostředí vysušená, vystavena slunečnímu nebo jinému záření a také v prašném prostředí hrozí ucpání pórů.

Pokud máte podezření, že podráždění kůže způsobil kosmetický nebo jiný přípravek na pleť, informujte o tom svého lékaře. Také mu řekněte i své dojmy a další věci o kterých si myslíte, že pomohou při léčbě. U žen je důležité i to, zda žena užívá hormonální antikoncepci. Pokud hormonální antikoncepce byla nasazena, tak se zjišťuje za jakým účelem. U žen totiž může akné způsobit i porucha menstruačního cyklu nebo hormony. Podle těchto otázek, dokáže lékař zjistit o jaké kožní onemocnění může jít, co ho způsobilo a navrhne léčbu. Zmíní vám i vedlejší účinky a pokud by se projevily, tak je třeba ho znovu navštívit.