Okurkou proti akné

Dalším zázrakem z kuchyně je kromě česneku i salátová okurka. Pokud máte problém s akné, okurka je pro vás jako stvořená. Nevyčistí jen vaši pleť zvenku, ale postará se také o detoxikaci organismu zevnitř, což je pro účinnou léčbu akné někdy mnohem důležitější. Mnohé kosmetické firmy ji využívají jako jednu ze základních složek krémů a přípravků na čištění pleti. Díky svým hydratačním a detoxikačním účinkům je oblíbená i v oblasti domácí samoléčby akné.

Okurka obsahuje až 90 % vody a patří mezi nejšťavnatější druhy zeleniny. Svým složením napomáhá ke správnému fungování metabolismu. Účinně hydratuje pokožku a přispívá k účinné detoxikaci. Úroveň jejího pH se nachází mezi hodnotami 8 až 9, díky čemuž má charakter nejsilnější zásadité zeleniny. Její konzumace tak výrazně pomáhá dosáhnout rovnováhu u překyseleného organismu. Obsahuje množství vitamínů, které jsou v boji proti akné nezbytné. Vitamín A chrání sliznici před infekcemi, vitamín C zase dodává tělu energii a posiluje imunitu. Také obsahuje komplex vitamínů B (riboflavin, tiamin, vitamín B6 či B3). Hořčík, vápník, sodík či draslík zase pozitivně ovlivňují hojení ran na pokožce, které akné častokrát způsobuje. Antioxidanty jsou dalším benefitem tohoto zeleného zázraku. Účinně odplavuje nebezpečné toxiny z našeho těla, které mají přímý vliv na tvorbu akné.

 

Uhorka ako maska

 

Okurku přiloženou na očích vidíme často v amerických filmech a seriálech, ale ne jen tak pro efekt, jako součást scénáře. Zelená kolečka pomáhají k odstranění otoku. Ať už máte za sebou probdělou noc, nebo jste si zase „rýpali“ do tváře a vznikla vám zanícená opuchlá vyrážka. Salátovou okurku jednoduše nakrájejte na tenké plátky a přiložte na tvář. Šťavnatá dužina stáhne otok, zánět a zároveň pokožku hydratuje. Obklad nechte působit aspoň 20 minut. Pro lepší účinek vložte okurku před použitím do ledničky. Díky chladu zmizí otok mnohem rychleji.

 

Akné a okurka

 

Můžete si z ní vyrobit i masku. Tím nejjednodušším způsobem je okurku nastrouhat a v této podobě přiložit na tvář. Strouháním se ze zeleniny uvolní mnohem víc vody a tím pokožku víc hydratuje. Můžete zkusit i kombinaci s jogurtem. Mléčné výrobky dodají masce hustotu, mléčné tuky a bílkoviny, které zvyšují účinek hydratace. Zkombinovat ji můžete také s citronem nebo medem.

 

Opláchněte se okurkou

 

Při léčbě akné jsou velmi účinné také přírodní peelingy. Ten si můžete vyrobit z okurky, kterou zkombinujete s hnědým cukrem nebo ovesnými vločkami. Potraviny rozmixujte a aplikujte na tvář krouživými pohyby. Výsledkem bude rozzářená a hebká pleť.

Vodu z výtažku z okurky si nemusíte jen kupovat v obchodě. Vyrobte si ji sami a navíc ušetříte. Nakrájené nebo nastrouhané okurky (očištěné od slupky) vložte do vody a nechte louhovat přes noc. Ráno vodu sceďte a aplikujte na tvář kosmetickým tamponem nebo si jí tvář jednoduše opláchněte. Vaše pleť si taková rána zamiluje a odvděčí se vám rozzářeným a svěžím vzhledem.