Přírodní formy léčby akné

Léky proti bolesti hlavy, léky na spaní, léky na dodání energie, léky na hubnutí a tak dále a tak dále… Určitě to všichni znáte. Dnešní moderní svět a vyspělá medicína vám dokáže nabídnout lék již téměř na vše, mimo jiné i na akné. Co však v případě, že nepomáhá ani lékařem předepsaný lék? Možná je čas sáhnout do „přírodní lékárny“.

 

Vnější formy léčby akné

První pomocí při pokožce, která je postižena akné, jsou bylinné čaje, kterými se myjí postižená místa. Níže uvedené bylinky mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, které zabraňují vlivu bakterií, kvůli kterým se kožní maz ve folikulu zapálí. Mezi tyto bylinky patří:

  • Svízel obyčejný (Galium aparine L.)
  • Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)
  • Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria L.)
  • Heřmánek pravý (Matricaria recutita L.)

U každé z těchto rostlin je použití jednoduché. Připravíme si čaj z jedné čajové lžičky sušené nebo čerstvé byliny, necháme vyluhovat 5–10 minut a vlažným zápary omyjeme postiženou část pokožky.

 

Vnitřní formy léčby akné

Vnější mytí obličeje čajem není jedinou formou, jak bojovat proti akné. Příčina akné častokrát tkví uvnitř našeho organismu a zanícená místa na pokožce jsou jen projevem toho, že nastal nějaký problém uvnitř našeho těla. Příčin může být několik: nezdravá strava, stres, hormonální změny. Z tohoto důvodu je třeba „pročistit“ si organismus i zevnitř a odstranit toxiny. Při těchto formách léčby jsou velmi účinné takzvané „krev čistící“ bylinky, které jsou používány při detoxikačních kůrách na vyplavení škodlivých látek. Tyto škodliviny mohou být mimo jiné také příčinou akné.

Rostliny na přípravu detoxikačních čajů:

  • Kopřiva dvoudomá
  • Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Obě rostliny můžeme zařadit mezi přírodní formy léčby akné. Jsou velmi významné při pročišťování krve, kopřiva je současně i hematopoetická. Kromě toho pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi. Kopřiva doplňuje železo, které je důležité zejména pro ženy. Čaje z těchto rostlin se však doporučuje pít v dopoledních hodinách, zejména kvůli tomu, že působí močopudně, a proto není vhodné je pít před spaním.

Čajová detoxikační kúra

  • Čaj připravujeme z čerstvých nebo sušených listů kopřivy nebo pampelišky.
  • Loužení při sušených rostlinách trvá max. 15 minut, při čerstvých stačí 5 min.
  • Čajová kúra by neměla trvat déle než 4 týdny, mezi jednotlivými kúrami je třeba dělat přiměřené přestávky, minimálně dva týdny.
  • Během čajové kúry pijeme jeden šálek čaje na lačno, půl hodiny před snídaní, pak během dne dva šálky mezi hlavními jídly, v dopoledních hodinách.
  • Čaj pijeme po doušcích, aby tělo dokázalo lépe přijmout léčivé látky.
  • Při takových kúrách však nelze zapomínat na to, abychom přijímali kvalitní a zdravé potraviny a vyhýbali se nezdravé stravě, alkoholu a kouření, které naopak naše tělo zaplavují toxiny. Při takovém nezdravém způsobu života by byla detoxikační kúra bezvýznamná.

UPOZORNĚNÍ: v prvních dnech čajové kúry se akné může zhoršit, netřeba však přestávat, je tomu tak kvůli tomu, že tělo začalo vyplavovat toxiny a to se samozřejmě projevilo na pokožce. Po pár dnech se hladina toxinů v krvi sníží a začne to pozitivně působit i na vaši kůži.