Hlemýždí sliz v minulosti

Hlemýždí sliz je v kosmetickém průmyslu 21. století velmi často používaným pojmem. Je přidáván do přípravků určených na kosmetické úpravy, ale stejně tak i do léčiv používaných ve farmaceutickém průmyslu zejména k urychlení hojení ran. Pokud si však myslíte, že účinky slizu hlemýžďa na pokožku byly objeveny v naší moderní době, jste na omylu…

 

Hlemýždí sliz nebyl v minulosti žádnou neznámou. Prvním známým člověkem, který využíval účinky slizu hlemýžďů, byl překvapivě muž. Konkrétně Hippokrates. Hippokrates je jednou z nejvýznamnějších osob z doby antického Řecka, který je dodnes považován za největšího lékaře tehdejší doby. Z historického hlediska jej lze považovat za „otce medicíny“, protože právě on odmítl léčitelství ve formě náboženských rituálů a pověr a položil základy medicíny jako oboru, který stojí na faktech. A právě on jako významný představitel starověké medicíny používal hlemýždí sliz spolu s kyselým mlékem, které je bohaté na probiotické kultury na hojení ran a kožních zánětů.

 

Z období moderní doby si účinků hlemýždího slizu všiml farmář z Chile, který vlastnil slimáčí farmu a jeho oku neuniklo, že pracovníci, kteří u něj na farmě pracovali, měli mnohem jemnější a hezčí pokožku na rukou než lidé ve srovnatelném věku, kteří nepřicházeli do styku s hlemýždím slizem. Také si všiml, že rány na rukou pracovníků, kteří s hlemýždi pracují, se hojí mnohem rychleji než u běžného člověka. Pozdější vědecké výzkumy jeho dosavadní domněnku o léčivé síle slizu jen potvrdily a tento produkt se stal nejvyhledávanějším v oblasti pleťové kosmetiky. Hlemýždí sliz je nejvhodnější volbou pro lidi trpící akné právě z důvodu, že urychluje hojení drobných ranek a zabraňuje tak vzniku nepříjemných jizev po akné.