Akné a opalování

Mohlo by se zdát, že opalování pomáhá vyléčit akné. Vždyť opálená pokožka vypadá v létě mnohem krásněji a zdravěji. Slunce má opravdu léčivé účinky a bojuje proti bakteriím na pleti. V případě sporadických menších vyrážek má slunce příznivý efekt a vyrážky vysuší. Avšak u akné si koledujete, že pleť vám na podzim vrátí všechno i s úroky.

 

Akné se vrátí

 

Podle dermatologů slunce není vhodný lék v boji proti akné. Na první pohled pokožka pod vlivem opalování zhnědne, červené fleky ustoupí, hnisavé projevy také. UV záření však stimuluje činnost mazových žláz nechtěným způsobem. Kůže pod vlivem slunce zhrubne. Pod ní se kanálky mazových žláz ještě víc ucpávají a vyrážek přibývá. Na podzim se tak akné může vrátit v ještě horší formě. Pravidelný a dlouhodobý pobyt na slunci může akné dokonce odstartovat.

Je možné, že u některých jednotlivců se může stav pokožky pod vlivem slunění zlepšit, neboť slunce má protizánětové účinky. Riskují však ucpání mazových kanálků.

 

Podrážděné akné

 

Důležitý je vhodný výběr krému na opalování. Protože jsou obvykle mastné nebo olejnaté, mohou způsobit ucpání žláz. Existují speciální krémy na aknózní pleť, které neucpávají póry a obsahují ochranný faktor. Ty jsou nejlepší volbou, pokud se chcete slunit a zároveň si chránit svoji pleť. Určitě se neopalujte, pokud vám kožní lékař předepsal pleťovou vodu s obsahem antibiotik. Mohly by se vám vytvořit červené fleky nebo alergie. Pokud vás pokožka začne svrbět, pálit nebo štípat, jde o jasný signál, že jste to se sluncem přehnali. Na zmírnění příznaků pomůže panthenol nebo septonex. Pokud jste na dovolené u moře a při koupání vás vyrážky štípou, nemusí jít hned o špatné znamení. Mořská voda ničí bakterie, které způsobují akné, a vaše pokožka se léčí.

 

Akné opalování

 

Jak se opalovat

 

Vystavení se slunečnímu záření na krátký čas může léčbě akné pomoci. Určitě však není vhodné se vystavovat slunečnímu záření hodiny. Pokud jste fototyp s velmi světlou pletí posetou pihami, ryšavými nebo blond vlasy a světlýma očima (modré nebo zelené), měli byste byť na slunci maximálně 20 minut. Pokud jste tmavší fototyp so světlehnědými až hnědými vlasy a tmavšíma očima, vaše pokožka má tendenci spíše zhnědnout než zčervenat. Vystavujte se slunci maximálně 30 minut.

Používejte speciální krémy na opalování při aknózní pleti. Existují dvě varianty opalovacích krémů, a to fyzické a chemické. Fyzické krémy v principu blokují a odrážejí sluneční paprsky. Obvykle neucpávají póry a působí po celý den. Jsou buď s obsahem oxidu zinečnatého, nebo oxidu titaničitého. Vzhledem k jejich fyzikální podstatě jsou bílé, pokožku vysušují a zanechávají ji bledou. Chemický typ krémů sluneční paprsky absorbuje. Obvykle jsou méně spolehlivé a na slunci ztrácejí účinnost. Po dvou hodinách pobytu na slunci ztratí účinnost úplně. Jejich předností je hydratační účinek. Jak se říká – všeho s mírou. Tak jako slunce může být při menších dávkách nápomocné, při přehnaném opalování si můžete stav svého akné ještě zhoršit.