Kromě klasického akné na pleti se mohou vyskytovat i další, zvláštní druhy akné. Pro některé choulostivé téma, ale týká se více lidí, než si myslíte. S vyrážkami na zadku někteří bojují už od puberty a nedokážou se jich zbavit. Původců nevítaných návštěvníků může být vícero.
Někdy jsou vyrážky na zadku příznakem alergie. Možná jste zakoupili nový prací prostředek, který obsahuje chemické prvky jako umělá barviva nebo změkčovadla. Při výběru buďte opatrní a sledujte složení přípravku uvedené na obalu. Možná by bylo vhodné sáhnout po prostředku, který je určený speciálně pro alergiky nebo lidi s citlivou pokožkou.
Bavlna a volnost
Dalším důvodem může být nově zakoupené spodní prádlo, které jste si před použitím nevyprali. Řekněme si upřímně, že někdy nastanou okamžiky, kdy okolnosti donutí člověka k podobnému jednání. Nepřeprané spodní prádlo však může udělat neplechu nejen na zadku, ale i na jiných choulostivých místech. Proto si dobře rozmyslete, zda vám ten moment stojí za to. Spodní prádlo v obchodech je totiž mnohokrát odkládané v různých špinavých skladech nebo na zemi, než se dostane na věšák.
Když už jsme u spodního prádla, příčinou vyrážek může být také nošení kalhotek z nevhodného materiálu. Zkuste zaměnit syntetické materiály, krajky za bavlněné spodní prádlo a uvidíte, že změny se dostaví co nevidět.
Hlavním problémem, kvůli kterému pupínky na zadku vznikají, je zejména obtažené oblečení. Některé dámy se neumí zbavit svých oblíbených obtažených legín. V takovém syntetickém oblečení se však nachází množství umělých částic, které pokožku dráždí a přes umělý materiál nemůže pokožka volně dýchat. To samé se týká obtažených „skinny“ džínsů, sukní či šortek. V letním období mnohokrát vyrážky vznikají právě z tepla, a proto nošení obtaženého oblečení z nevhodného materiálu může situaci ještě zhoršit.
Bez krému to nepůjde
Hygiena by měla být samozřejmostí, ale na zadek se někdy zapomíná. Věnujte mu důkladnější péči a umývejte ho vhodným přípravkem, který neobsahuje parfémované složky a mýdlo. Smývejte vlažnou vodou místo horké. Pomůže i střídání teplé a studené vody. Pokožka se prokrví, což urychlí hojení vyrážek a poslouží jako prevence proti vzniku dalších. Zároveň to zabere také v boji proti celulitidě. Utřete se do sucha bavlněným ručníkem.
Někdy nejde až tak o vyrážky, ale o podrážděnou pokožku. V tom případě trpíte neinfekční poruchou s názvem Keratóza pilaris nebo nazývaná také husí kůže. Jde o drobné začervenalé nebo bílé drsné tečky, které vznikají z vyšší produkce keratinu. Pomůže speciální krém, dětský pudr nebo zinková mast. Velmi účinné jsou také bylinkové koupele.
Vyrážky vznikají i z podráždění pokožky při holení. Pokud je to možné, měli byste se této činnosti vyhnout úplně. Pokud to nejde, namísto prostředků na depilaci zvolte spíše jednorázovou žiletku, kterou byste měli použít nejvíce dvakrát. Holte se ve směru růstu chloupků, abyste pokožku ještě víc nepodráždili. Určitě se vyhýbejte už postiženým místům.
Boj s vyrážkami a akné je vždy dlouhodobý proces, proto dbejte na pravidelnost a důslednost. Pokud příznaky neustupují nebo se zhoršují, obraťte se na kožního lékaře, který by vám měl nasadit vhodnou léčbu.