Akné v dospělosti

Už jste dávno překročili věk puberty, ale její příznaky v podobě vyrážek vás nadále pronásledují? Akné u dospělých není ničím výjimečným a je stejně rozšířená jako vyrážky u teenagerů. Zatímco v pubertě převládají na vyšších částech tváře jako čelo a lícní část, v dospělosti se přesouvají na bradu, dolní čelist nebo krk. Nemile mohou překvapit nejen na tváři ale i na zádech, krku nebo jiných, často viditelných, místech na těle. Představují nepříjemný a traumatizující zážitek, kterému lidé častokrát čelí na pracovních pohovorech, schůzích nebo během randění. Důvodů, proč akné vzniká i v dospělosti, je několik.

 

Důvody vzniku akné

 

Jedním z problémů je nerovnováha hormonů, kdy nastává převaha mužských hormonů, tzv. androgenů. Ty se starají o látkovou výměnu v různých vrstvách kůže. Pokud je jich přebytek, projevuje se to zvýšenou produkcí kožního mazu a to může vést k ucpání pórů. I z tohoto důvodu vznikají na pokožce černé tečky, které se mohou změnit na zanícené vyrážky nebo pupínky s bílou hlavičkou. Pokud se na pleti nečekaně zjeví několik vyrážek, můžete to posoudit individuálně – zda nenastala nějaká změna ve stravování, máte těsně před menstruací nebo jste ve stresu. Pokud se tento stav zhoršuje a vyrážky se změní na tvrdé bolavé červené vředy, měli byste navštívit dermatologa. Ten by měl na základě vyšetření pleti zjistit příčinu akné a nasadit léčbu. Realizovat se může prostřednictvím použití speciálního krému, v těžších případech je možné nasadit hormonální antikoncepci nebo laserovou terapii. Důležité je léčbu nepodceňovat, dodržovat její pravidelnost a být při jejím provádění důkladný. Jinak se snažíte zbytečně.

 

Akné u dospelého

 

Nevhodná strava patří mezi hlavní problémy „nemocné“ pleti. Střevní rovnováha je základem čisté tváře. Nejdůležitější je přidat množství zeleniny a ovoce do vašeho jídelníčku. Pokud nejste právě jejich fanouškem, pokuste se je propašovat do svého těla ve formě smoothie, kdy bude chutnat mnohem lépe. Pitný režim je alfou a omegou při čištění organismu zevnitř, proto byste denně měli vypít aspoň dva litry vody, popř. neslazeného bylinného čaje. Určitě se obloukem vyhýbejte fast foodům, jídlům se zvýšeným obsahem tuku a cukru. Omezit v jídelníčku byste měli i kravské mléko a oleje.

 

Nedotýkat se tváře

 

Častým problémem dnešní uspěchané doby je i vysoká hladina stresu, kterým svoje tělo zatěžujeme. Kvůli němu vzniká vyšší množství vzpomínaných mužských hormonů, které zapříčiňují vznik aknózní pleti. Je snadné radit – nebuďte ve stresu nebo se vyhýbejte stresovým situacím. Zkuste se ho však co nejvíc eliminovat a najděte si vždy čas na svůj osobní relax, klidně i prostřednictvím obyčejné procházky nebo čtením knihy.

Častým problémem, který přímo souvisí se stresem, je dotýkání se tváře. Na rukách máme během dne velké množství bakterií, které si stykem s pletí přenášíme na tvář. Nechytat a nevymačkávat si vyrážky může být u některých jednotlivců přímo nadlidský výkon. Je však důležité udržovat pleť v čistotě a klidu, jinak si bakterie zanesete do vyrážek a akné tak rozšíříte i na další místa. Později vám mohou zůstat nepěkné jizvy, kterých je těžké se zbavit.

Člověk si někdy prostě nevybere a důvodem může být také genetika. Nadměrné maštění pleti nebo její sklon k ucpávání pórů mohou být dalšími příčinami akné v dospělosti.