Péče o pleť
Pravidelné každodenní čištění pleti je alfou a omegou v boji proti všem druhům akné. Pleť čistěte důkladně, ráno a večer, nezapomeňte se večer odlíčit. Nepoužívejte přípravky s vysokým obsahem mýdla nebo alkoholu a nečistěte si pleť častěji než 2 až 3-krát denně. Přehnanou péčí můžete pleť zatížit, vysušit a v konečném důsledku způsobit vyšší tvorbu mazu a zhoršení akné. Boj proti akné pak bude trvat déle, než byste si představovali. Každá pleť reaguje na pleťovou kosmetiku jinak – dbejte na kvalitu a najděte si značku nebo konkrétní produkty, na které vaše pokožka reaguje nejlépe – bez podráždění a vysušení. Zaměřte se na kosmetiku, která koresponduje s vaším typem pleti.
Nezapomeňte také na hygienu rukou, pokud si zvyknete často se dotýkat obličeje. Neumyté ruce a nevyprané ručníky jsou hojným prostředím pro tvorbu bakterií, které mohou při styku s pletí zhoršit akné a záněty. Při praní ručníků nepoužívejte příliš aviváže – zbytečná chemie může při kontaktu s pokožkou způsobit podráždění pleti. Perte je při vyšší teplotě pro dostatečnou dezinfekci.
Jezte zdravě, pijte dostatek tekutin
Mastná, těžká jídla jsou škodlivá pro celý váš organismus. Vyhněte se jim. Sestavte si jídelníček složený z prospěšných potravin a řiďte se jím. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Omezte alkohol a vyhýbejte se kouření!
Doporučené potraviny: borůvky, citrony, kvasnice, okurky, oves, mrkev, ananas, nízkotučné mléčné výrobky, pivo, ořechy.
Hýbejte se
Pot vylučuje z těla škodlivé látky. Nemusíte vyhrávat maratony nebo zdolávat rekordy – začněte pozvolna. Nahraďte výtah schody, nechte auto stát a přejděte část cesty do práce pěšky. Bude to mít příznivý účinek i na váš psychický stav – stres je také jednou z příčin zhoršení akné. Relaxujte.
Domácí lékárna
Droždí – zkombinujte ho se smetanou. Na akné bude působit antibakteriálně, sníží tvorbu mastnoty a vyhladí jemné vrásky.
Česnek – vysušuje a dezinfikuje. Vytlačte z 1 stroužku šťávu a potírejte si jí začínající akné. Vyhněte se okolí očí.
Acylpyrin – obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která má protizánětlivé a hojivé účinky. Rozmačkejte 1 tabletku a přidejte rozředěnou šťávu z citronu. Naneste na postiženou oblast a nechte přes noc působit.
Zubní pasta – obsahuje látky napomáhající léčbě zánětů, vyrážku vysuší. Pozor však, pokud máte příliš citlivou pleť – agresivní pasta by ji mohla popálit.
Brambory – namočte odličovací tampon do bramborové šťávy a přikládejte na mastná místa na pleti. Má stahující a čisticí účinky.
Citron – šťáva z citronu sice léčí záněty, zacházet s ní je však třeba opatrně. Raději ji nařeďte vodou a tak omyjte obličej. Obsahuje i látky na zesvětlení pleti a je účinnou zbraní v boji proti skvrnám na pleti.
Zinek – zinkovou mast najdete v každé lékárně. Nanášejte si ji večer před spánkem na očištěnou pleť a nechte působit během noci. Hojí jizvy a vysouší vyrážky. Vyhledávejte zinek i v potravinách (mouka, celozrnné výrobky, luštěniny, vepřové a hovězí maso, játra, vejce, ryby, sýry apod.).
Kyselina salicylová – změkčuje pokožku, čímž napomáhá lepšímu vstřebávání účinných látek jiných přípravků. Má mírné protizánětlivé účinky.
Eukalyptový olej – vhodný pro zhrublou pokožku na místech, kde se vyskytují vyrážky či vředy.
Vitamín A – nachází se v ovoci, tmavozelené a žluté zelenině, ovesných vločkách, melounu, brokolici a špenátu. Snižuje produkci mazu.
Vitamín E – normalizuje zvýšenou hodnotu antioxidačních enzymů. Nachází se v mandlích, ořeších, špenátu, mangu.
Vitamín B5