Historie akné

Akné trápila i lidi v minulosti

Akné je kožní problém, který trápí lidstvo od nepaměti. Problémy sahají daleko do minulosti, kdy stejně jako dnes postihovaly národ. Řešili to lidé v mladém věku, starší generace a i děti bojovaly s akné. Akné není jen novodobým problémem, jak si někteří myslí. Říká se, že dnešní svět je uspěchaný a s jeho uspěchaností souvisí i vznik různých globálních problémů a výskyt různých chorob.

Zkuste si však představit kvalitu života v minulosti. Lidé to neměli tehdy snadné. I když na hygienu dbali, tak se akné mohla vyskytnout. Nebylo dostupných tolik prostředků a vlivem prostředí, stresu nebo nepravidelného stravování se akné projevila. Na léčení tohoto kožního onemocnění se využívala dostupná medicína a domácí recepty. Lidé využívali darů přírody na léčení různých onemocnění, ať už šlo o kožní, nebo jiné zánětové onemocnění.

Historie akné však sahá ještě dále do období starověku. Nejen obyčejní lidé, ale i faraoni a mocní císaři trpěli nepříjemnými vyrážkami a jejich následky. Tehdejší medicína byla známá tím, že různí alchymisté a mágové vymýšleli různé všemocné léky a přípravky, které měly pomoci při různých chorobách. Pomocí přípravků se snažili zbavit akné i zbylých jizev. Údajně sám Tutanchamon měl problémy s nepříjemnými vyrážkami. Nebyl to první ani poslední případ. Akné řešili i známí řečtí učenci a mistři.

Existovaly různé teorie vzniku akné. Někteří ji spojovali s pubertou, jiní s nadměrným hněvem a stresem. Med se využíval na lehkou formu akné a různé přírodní a mýdlové směsi byly používané u těžší formy.  Ženy chtěly mít hladkou pleť, proto jejich vyrážky překryl make-up, čímž ovlivnily hojení.

Věda od těch dob udělala velký pokrok a léčba akné je mnohem jednodušší a je dostupných více metod. Antibiotika byla významným objevem v mnoha směrech.