Jaký je rozdíl mezi akné a vyrážkou?

Na pleti se nám během života objeví kdeco. Někdy to jsou rozšířené černé tečky, jindy zase menší póry nebo vyrážka, která se vyskytne v té nejnevhodnější chvíli. Když jde jen o jednu dvě sporadické vyrážky, nějak to přetrpíme. Co však když problém přetrvává, vyrážek je víc a rozšiřují se? V tom případě může jít o formu akné, kterou nelze podceňovat. Jak zjistím rozdíl mezi obyčejnou vyrážkou a kožním onemocněním akné?

 

„Nevinná“ vyrážka

 

Klasický „pupák“ se obvykle objeví sem-tam a většinou jimi nebývá poseta větší plocha pokožky. Obyčejně se objeví v předmenstruačním období, nebo když jste líná se důkladně odlíčit a ráno se zjeví „odměna“ v podobě červené tečky. Někomu zase stačí, když sní hodně sladkostí nebo zkonzumuje mléčné výrobky. Vyrážka je ucpaný pór, který čeká na další usazeniny a nečistoty. Jeho vrchní část je zavřená. Projevuje se začervenalým vystouplým místem, které zraje do ztvrdlé bílé až žlutavé kuličky. V této fázi to už asi málokdo vydrží a zralou vyrážku chce vymáčknout. Nejlepší by však bylo nechat vyrážku narůst, dokud sama nepraskne, popř. vložit svoji pleť do profesionálních rukou kosmetičky. Pokud to však nevydržíte, vymačkávejte vyrážku s čistýma rukama a kosmetickým tampónem, abyste si do ní nezanesli bakterie. Po vymáčknutí se hnis vypustí, vyrážka trochu vykrvácí a vytvoří stroupek, který by měl zmizet (pokud se jej nebudete dotýkat) do několika dní. Existují také otevřené póry, tzv. uhry. Jde o černé tečky, které se nejčastěji vyskytují na nose, nebo tzv. T-zóně. Černá barva naznačuje, že jsou naplněné mazem a nečistotami. Existují různá séra, která zabrání vzniku vyrážek nebo zmírní příznaky hojení.

 

Jaký je rozdíl mezi akné a vyrážkou

 

Dlouhodobé akné

 

Akné se může projevit kdekoliv na těle. Na začátku se může jevit jako obyčejná vyrážka, ale pokud se rozšiřuje po pleti a zasahuje vícero vrstev kůže, měli byste se mít na pozoru. Jde o zánětové onemocnění mazových žláz a vlasových folikul. Nemusí se objevit jen na tváři, ale i na hrudi, ramenou nebo zádech. Spolu s vyrážkami a póry se projevuje také bolestivými podkožními vředy, uzlíky a cystami. Zatímco hojení vyrážky trvá pár dní, akné se léčí i několik roků. Nejtěžší formou je akné fulminans, při němž se vyskytují i otoky, bolesti kloubů a horečka. Různými formami akné trpí většinou mladí lidé v období puberty – asi 85 % lidí, a asi 3 % dospělých nad 30 roků. Důvodů, proč akné vzniká, je vícero: genetická predispozice, zvýšená produkce mazu nebo hormonální nerovnováha. Zanedbané a neléčené akné může zanechat jizvy, a to nejen na kůži. Léčí se léky na předpis, antibiotiky nebo pomocí speciálních krémů. Všechno závisí na vyšetření kožním lékařem, který vám předepíše tu nejvhodnější léčbu na vaši formu akné.