Akné a solárium

Všichni milujeme ten pohled na pěkně zhnědlou opálenou pokožku, která vypadá mnohem krásněji a zdravěji. Přes zimu však není dostatek slunce, a tak někteří utíkají ohřát se do solária. Kromě toho, že během chladných měsíců příjemně rozehřeje organismus, také opálí i pokožku do zdravější barvy. Mohlo by se zdát, že tak jako správné opalování může akné léčit, podobné účinky bude mít i solárium.

Existuje však zajímavý vztah mezi solárii a akné. Zatímco v minulosti bylo uváděno, že solária snižují výskyt akné a jeho projevů, dnešní výzkumy dokazují, že jejich používání má spíše negativnější účinky než přínos pro pokožku.

Někteří lidé věří, že navštěvování solárií pomáhá vyčistit akné. Americká akademie dermatologie uvádí, že mnoho z nich je navštěvuje právě z důvodu samoléčby akné na tváři nebo těle. Světelná terapie spočívá v UV záření, které by mělo vyrážky vysušit a vytvořit efekt čisté pleti.

 

Solárium akné neléčí

 

Podle Americké akademie dermatologie však nikdy nebyla vědecky dokázaná souvislost, že solária snižují akné. Také varují před zvýšeným rizikem vzniku rakoviny kůže. Nadace Nemours vysvětluje, že pokožka prostřednictvím opálení zhnědne a zakryje zčervenalá místa jen na krátkou dobu – reálně však akné neléčí.

Důležité je používat ochranné krémy bez oleje. Lidé, kteří používají solária v rámci pokusu o snížení akné si tak mohou ucpat póry ještě víc kvůli hustým, mastným opalovacím krémům. Doporučuje se používání opalovacích krémů s označením non-comedogenic, které se mohou využívat nejen v soláriích ale i běžně během dne. Ty ucpávají póry a nevytvářejí vyrážky.

 

Akné solárium

 

Osoby, které používají předepsané léky nebo krémy proti akné, by solária rozhodně navštěvovat neměly. Látky jako tretinoin a antibiotika, které se používají na vyčištění pokožky, způsobují, že pokožka je citlivější na UV záření. U lidí, kteří zkombinují léky proti akné se soláriem, se mohou objevit vedlejší účinky jako začervenání nebo odlupování kůže.

Použití solária může samotnou akné dokonce způsobit. Odborníci na Johns Hopkins University tvrdí, že to jsou živná místa pro růst bakterií. Každý den se tam vystřídá velké množství lidí, kteří buď v solárních buňkách stojí, nebo leží. Bakterie v těchto opalovacích kabinách tak mohou způsobit akné, zhoršit její stav, popřípadě při kontaktu s pokožkou vést k infekcím.

Pokud vás už návštěva solária po těchto informacích neláká, zkuste účinnější způsob léčby – krém na akné, který obsahuje dostatek aktivních látek z hlemýždího slizu. Díky jeho složení nemá vedlejší účinky a je vhodný i pro citlivou pleť. Množství spokojených zákaznic a zákazníků doporučuje jako nejlepší krém na akné právě krém od značky Cougar.